Od Bejbinky

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Novinky » Jak se připravit na štěně

Jak se připravit na štěně

 
Jak se připravit na štěně
Informace pro všechny, kdo si od nás budou brát štěňátko.
Určitě se už těšíte na nový přírůstek do rodiny. Pokud nemáte zatím se psem v rodině žádné zkušenosti, nemusíte mít strach, my jsme to taky zvládli :)

Odběr štěňat bude probíhat v polovině září. Štěňata nemůžeme feně odebrat naráz, protože by měla příliš mléka. Proto se s každým majitelem domluvíme individuálně na vhodném datumu odběru.

Co dostanete od nás

  • zdravé, očkované a odčervené štěně se zárukou
  • štěně bude označené mikročipem (tetování nepoužíváme, protože se jedná o bolestivý zákrok) 
  • štěně bude ošetřené přípravkem Frontline proti blechám a klíšťatům, který má účinnost kolem 1 měsíce
  • průkaz původu
  • mezinárodní pas pro malá zvířata s potvrzením o očkování a informace o dalším plánu očkování


Co si musíte připravit před odběrem štěněte:

Vodítko
Vodítko pořiďte dlouhé 2 až 3 metry. Nekupujte navinovací vodítka, protože s nimi nikdy nenaučíte psa chodit u nohy a budete mít místo tollera zrzavého pudla, který bude nezvladatelně pobíhat kolem vás a kterého nebudete moci nikdy pustit navolno.

voditko.jpg
 
Obojek
Obojek by měl být nylonový s jednoduchým plastovým zapínáním (páskové zapínání je nepraktické). V žádném případě nekupujte řetízkové obojky nebo obojky/vodítka pro lovecké psy, ty jsou určeny pro jiné účely. Štěňata budou mít v době odběru obvod krku kolem 25 cm, takže velikost obojku by měla být nastavitelná v rozmezí 25 až 35 cm.

obojek2.jpg

Miska na krmení a miska na vodu
Budete potřebovat 2 misky - jednu na krmení a druhou na vodu. Pokud bydlíte v rodinném domě s více patry, kupte si rovnou 2 misky na vodu, protože pes musí mít kdykoli přístup k vodě a je nepraktické misky přenášet. Miska by měla být stabilní, aby se nepřevrátila. Nám se osvědčily jednoduché kovové misky o průměru kolem 25 až 30 cm, které se nepřevracejí.

miska2.jpg

Pelíšek
Nejdříve je potřeba se rozhodnout, kde bude štěně umístěno. Zde je potřeba říct, že tolleři jsou velmi společenští psi a touží po přítomnosti lidí. Pobyt v boudě na zahradě nebo dokonce v kotci pro ně není vhodné řešení. Ideální je, když může bydlet v bytě/domě, přinejhorším na chodbě. Vím, že mnohým lidem se nelíbí představa psa v ložnici nebo dětském pokoji, ale je to nejpraktičtější řešení. Pokud pes potřebuje v noci vyvenčit, má možnost vám to sdělit. A i když s tím teď možná nesouhlasíte, až budete mít to malé zrzavé doma, tak rychle změníte názor :) Každopádně by měl mít pes pelíšek v místě, kde bude mít klid a kde na něj nebude táhnout. Psi mají nejradějí, když spí v koutě, případně když mají něco nad sebou, aby se cítili v bezpečí - např. pod stolem. Pelíšek by měl být měkký a ideálně by měl mít okraje, aby se pes cítil bezpečněji.
pelisek2.jpg
Krmivo a pamlsky
Před odběrem štěněte si zakupte granule Royal Canin Medium Junior - více viz příspěvek Výživa štěněte.

Sáčky na exkrementy
Nejlepší a nejlevnější varianta jsou běžné igelitové svačinové sáčky.

Hračky
Nejlepší hračka pro štěně je uzlík, který může kousat při prořezávání zubů. Hračky nejsou jenom na hraní, ale také ochrání váš byt - pokud štěně nebude mít po ruce hračku, bude okusovat všechno, co najde. Plyšové a gumové hračky byste měli dávat štěněti, pouze když je pod vaším dohledem, protože by je mohlo rozkousat a sníst.

Náhled

Zábrana na schodiště
Pokud bydlíte v patrovém rodinném domě, budete muset zajistit, aby štěně nechodilo po schodech, a to dolů ani nahoru. V prvních měsících se štěněti vyvíjejí klouby a chození po schodech by mohlo ovlivnit jejich zdravý růst.

Co budete potřebovat v budoucnu
  • Prostředek proti blechám a klíšťatům - nám se osvědčil Frontline v pipetě (tzv. spot-on), lze použít i ochranné obojky. První měsíc štěňata budou ošetřena přípravkem Frontline od nás, pak je musíte ochránit vy. Nedoporučuji přípravky ve spreji, protože tolleři mají poměrně hustou srst a přípravek se přes ni špatně dostává na kůži.
  • Hřeben na psí chlupy - jedná se o speciální hřeben s protáčivými hroty, který tolik netahá
  • Kleště na drápky - zde si nechte nejdřívě předvést veterinářem, jak drápky stříhat, abyste psovi neporanili růžové lůžko drápku, případně můžete stříhání zcela ponechat na veterináři.
  • Psí známku s vaším telefonem pro případ, že by se Vám pejsek ztratil.
Co NEkupovat
  • Šampón - tollery není potřeba umývat šampónem (snad kromě specíálních případů, kdy se vyválí v něčem smradlavém, apod.). Tolleři mají samočistící srst a stačí je občas osprchovat ve vaně, bez jakýchkoli přípravků.

Bude štěně dělat loužičky?

Štěňata jsou už nyní poměrně čistotná a chtějí se venčit mimo pelišek, takže by nemělo být složité je rychle naučit, že doma se loužičky nedělají. Nám se osvědčilo štěně brát ven pokaždé, když se probudilo, a po každém jídle. Pokud štěně začne být neklidné, začne očuchávat podlahu nebo se motat dokola, na nic nečekejte a odneste ho v náruči ven (zpočátku to budete muset dělat i v noci). Později si štěně bude umět samo říct tím, že se na vás bude vyzývavě dívat a bude chodit ke dveřím. Každopadně v prvních týdnech se nevyhnete loužičkám...

Převoz psa v autě

Pes nesmí volně pobíhat po autě. Nám se osvědčilo vozit psa v plachtě na zadních sedadlech. Ideální ale je, když naučíte psa jezdit v kleci v kufru - je to nejbezpečnější pro vás i pro psa. V prvních týdnech budete muset psa nejspíše vozit na klíně spolujezdce. Pro první převoz budete potřebovat ručník nebo velký hadr, protože štěňátko se nejspíše počůrá. Během cesty byste měli dělat přestávky každou hodinu, aby se štěně mohlo vyvenčit (nejlépe v trávě) a napít z misky.

Mám si vzít dovolenou?

Ideální je, abyste se štěnětem byli doma během první 3 dny, aby si zvyklo na nové prostředí a abyste se s ním co nejrychleji sžili. Ušetří vám to čas a nervy později - čím dříve naučíte štěně, co může a co ne a jak se má venčit, tím snadnější budete mít další soužití.
Posted: 28.8.2010 11:59:13 by Petr | with 0 comments


Komentáře
Příspěvek blogu momentálně nemá žádné komentáře.
 
This web site uses Kentico CMS, the content management system for ASP.NET developers.